psav zdjęcie główneW poniedziałek władze Tajlandii poinformowały, że objęły kwarantanną Chinkę z tajemniczymi objawami koronawirusa. Podano, że po raz pierwszy wykryto go poza Chinami.
41 przypadków zapalenia płuc wykryto w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wstępne badania laboratoryjne wykazały, że może to być nowy typ koronawirusa; jeden pacjent zmarł.
„Według informacji, jakimi dysponujemy, możliwe, że dochodzi do zarażenia się wirusem pomiędzy ludźmi, potencjalnie wśród rodzin” – powiedziała Maria Van Kerkhove, szefowa oddziału nagłych chorób WHO.
Niektóre typy koronawirusów mogą wywołać mniej poważne choroby, inne – jak ten, który wywołuje SARS – są o wiele groźniejsze.
WHO przekazała szpitalom na całym świecie wytyczne dotyczące kontroli zakażeń w przypadku rozprzestrzeniania się nowego wirusa. Van Kerkhove powiedziała, że nie ma specyficznego leczenia nowego wirusa, ale rozważa się stosowanie leków antywirusowych i można je wykorzystywać. >>> Czytaj też: Francja wrze. Służba zdrowia, Air France i adwokaci zaostrzają akcję strajkową