psav zdjęcie główneMimo że Wenezuela i Korea Północna nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1965 roku, oba kraje rozpoczęły bliższą współpracę dopiero w 1999 roku, po dojściu do władzy twórcy lewicowej rewolucji boliwariańskiej, prezydenta Hugo Chaveza, a zacieśniły się za rządów jego następcy, Nicolasa Maduro.
W listopadzie ubiegłego roku przewodniczący północnokoreańskiego Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Kim Jong Nam złożył wizytę w Wenezueli i spotkał się tam z szefem państwa, ale media nie informowały o przebiegu rozmowy.
Korea Północna zadeklarowała w 2018 roku „poparcie dla Wenezueli i solidarność z rządem Nicolasa Maduro”. W specjalnym komunikacie stwierdzono, że „naród Wenezueli kieruje się zdecydowaną wolą kroczenia drogą socjalizmu”.
W Wenezueli od stycznia trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął wówczas nową kadencję prezydenta, a przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym szefem państwa i został uznany już przez około 50 krajów. >>> Czytaj też: MFW: Wenezuela to najpoważniejszy przypadek zapaści gospodarczej od pół wieku