psav zdjęcie główne”Jesteśmy oczywiście bardzo zaniepokojeni (…) możliwością zakupienia przez Serbię ważnych rosyjskich systemów” – powiedział Palmer w wywiadzie dla macedońskiej telewizji, który relacjonuje w sobotę agencja AFP.
W ubiegłym tygodniu w Serbii zaczęło się rozlokowywanie elementów systemu S-400 oraz rosyjskich samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1.
Palmer wyraził nadzieję, że Belgrad „będzie ostrożny w kwestii takich nabytków”, ponieważ może to doprowadzić USA do „zrewidowania polityki sankcji” wobec Serbii.
W połowie października wizytę w Belgradzie złożył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, który zadeklarował, że Rosja jest gotowa wspierać Serbię „w obronie suwerenności i integralności terytorialnej”. Moskwa pomaga Belgradowi we wzmocnieniu serbskiej armii, mimo że formalnie Serbia dąży do członkostwa w UE.
Rosja w ostatnim czasie zintensyfikowała działania, których celem jest odbudowa wpływów w byłych komunistycznych krajach Europy Wschodniej. W ostatnich dniach, podczas wizyty w Moskwie, premier Serbii Ana Brnabić podpisała umowę o wolnym handlu z Eurazjatycką Unią Gospodarczą (EUG), kierowanym przez Rosję projektem integracyjnym, w skład którego wchodzą także: Białoruś, Kirgistan, Kazachstan i Armenia.