psav zdjęcie główne”Naszym celem powinno być to, by stać się wzorem, jak można humanitarnie, ale skutecznie sterować migracjami. Jestem przekonana, że UE jest w stanie to zrobić” – oświadczyła von der Leyen w piątek w Berlinie po spotkaniu z Merkel. Omawiały one priorytety nowej Komisji Europejskiej, do których oprócz migracji należy też ochrona klimatu i cyfryzacja.
Obie opowiedziały się też za jak najbliższą współpracą z państwami Bałkanów Zachodnich i niepozbawianiem ich perspektywy członkostwa we Wspólnocie.
„To bardzo ważne, żeby te kraje nie straciły nadziei na perspektywę członkostwa” – przekonywała szefowa niemieckiego rządu.
Von der Leyen – partyjna koleżanka Merkel z CDU, a do niedawna minister obrony w jej rządzie – postulowała, by związać Bałkany Zachodnie z UE tak blisko jak to możliwe, póki nie da się rozpocząć rozmów akcesyjnych. „Leży to w naszym strategicznym interesie. Jeśli my tego nie zrobimy, to próżnię wykorzystają inni. A tego nie chcemy” – ostrzegła.
Podjęciu rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną jednoznacznie sprzeciwia się prezydent Francji Emmanuel Macron. >>> Czytaj też: Strefa euro rozszerzy się o nowych członków? Bułgaria i Chorwacja robią wszystko, by tak się stało