psav zdjęcie główne”Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie wysłało Dunajem do Serbii żadnych jednostek ze sprzętem wojskowym. Wszystkie oświadczenia o podobnych dostawach i domniemanym +zatrzymaniu+ przez rumuńską stronę rosyjskiej dostawy transporterów opancerzonych to +absolutne kłamstwo+” – powiedziano agencji TASS w ministerstwie.
Według resortu rosyjska technika wojskowa została wcześniej dostarczona do Serbii w terminach określonych w umowie. „Wszystkie dostawy zostały ściśle zrealizowane, zgodnie z warunkami umowy uzgodnionymi przez obie strony” – zapewniono.
Ministerstwo Obrony wyjaśniło też, że „eksport produkcji wojskowego Federacji Rosyjskiej z przeznaczeniem dla Serbii odbywa się w ścisłej zgodności z prawem międzynarodowym i w ramach dwustronnej współpracy wojskowo-technicznej”.
Jak przypomina agencja AP, Serbia skarżyła się wcześniej w tym miesiącu, że Rumunia, członek NATO, udaremniła dostawę około 60 używanych rosyjskich czołgów i pojazdów opancerzonych, które miały być wysłane z Rosji przez Dunaj do Serbii.
Media donosiły, że Rosja wysłała do Belgradu w tym tygodniu wojskowymi samolotami transportowymi 10 pojazdów opancerzonych.
Serbia otrzymała też od Rosji sześć myśliwców MiG-29.>>> Czytaj też: Polska za pięcioletni serwis samolotów F-16 zapłaci USA ponad 438 mln zł