psav zdjęcie główneW uzasadnieniu projektu zmiany rozporządzenia, które trafiło do Stałego Komitetu Rady Ministrów, napisano, że rozbudowa sieci dróg ekspresowych oraz autostrad jest niezbędna, aby zapewnić właściwe połączenie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) z obecnym układem dróg w Polsce.
„Zgodnie z projektem niniejszego rozporządzenia, w konsekwencji wprowadzonych zmian w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia docelowa długość sieci autostrad i dróg ekspresowych ulegnie zwiększeniu o 200 km (z ok. 7650 km obecnie do 7850 km), w tym autostrad o ok. 100 km (z ok. 2000 km obecnie do ok. 2100 km), dróg ekspresowych o ok. 100 km (z 5650 km obecnie do około 5750 km)” – napisano.
Podkreślono, że przy CPK od autostrady A2 odchodzić będzie nowy przebieg dużej obwodnicy Warszawy w kierunku południowym (A50) oraz północnym (S50).
Część południowa obwodnicy skomunikuje projektowany Centralny Port Komunikacyjny w kierunku południowym z istniejącą drogą ekspresową S8 (Warszawa – Piotrków Trybunalski) oraz dalej S7 (Warszawa – Radom – Kielce) i S17 (Warszawa – Lublin), a następnie połączy się z autostradą A2 koło Mińska Mazowieckiego.
Z kolei część północna dużej obwodnicy Warszawy skomunikuje projektowany Centralny Port Komunikacyjny w kierunku północnym z projektowaną drogą ekspresową S10 oraz dalej z istniejącą drogą ekspresową S8 (Warszawa – Białystok), a następnie połączy się z autostradą A2 koło Mińska Mazowieckiego.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.>>> Czytaj też: Minister infrastruktury zatwierdził inwestycje na drogi. To ponad 150 mln zł