psav zdjęcie głównePrezydent Warszawy wziął w piątek udział w sztabie kryzysowym w siedzibie MPWiK poświęconym awarii układu przesyłowego ścieków. Wcześniej uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na którym władze samorządowe i rządowe rozmawiały o naprawie awarii.
Trzaskowski na konferencji po posiedzeniu sztabu kryzysowego podkreślił, że najważniejsze jest to, żeby nie bagatelizować tej awarii i skupiać się na usunięciu jej skutków. „Trzeba zrobić wszystko, by to zagrożenie było jak najmniejsze, ale nie straszyć, nie powodować paniki. Mamy sytuację poważną, ale nie zagrażającą życiu i zdrowiu ludzi” – zaznaczył prezydent.
Podkreślił też, że w Warszawie nie ma w ogóle problemu z jakością wody. Jest dokładnie tej samej jakości, jak przed awarią, ponieważ zrzut ścieków znajduje się poniżej wszystkich ujęć wody w Warszawie.
Pytany, kiedy uda się wprowadzić rozwiązania zapobiegania przedostawania się ścieków do Wisły podkreślił, że trwają prace dotyczące kwestii ustalania przyczyn i skutków oraz rozpoczęcia prac nad ich usunięciem. „Trwają prace i przywrócenie rurociągu – który funkcjonował przed awarią – do pełnej używalności” – wskazał.
„Jest wybrana firma, eksperci są na miejscu. Wiemy już dziś, że to zajmie czas, nie jesteśmy jeszcze w stanie stwierdzić jaki. To na pewno zajmie więcej niż kilka dni. Czy to będą tygodnie, czy miesiące będziemy o tym informować” – mówił prezydent.
Trzaskowski powiedział też, że równolegle (będzie -PAP) ozonowanie (ścieków – PAP) i jest to „rozwiązanie wyjątkowo unikatowe, nad którym pracujemy od wielu godzin”. „Ono będzie wcielone w życie jak najszybciej. Miejmy nadzieję, że już podczas weekendu, w poniedziałek najdalej (będzie – PAP) ozonowanie” – mówił prezydent.>>> Czytaj tez: Europa ogrzewa się szybciej, niż zakładano. Upalnych dni będzie więcej [BADANIE]